RSS

Tag Archives: fries

You Want Fr*** With That

Vacation – a weekend away!  Can you believe it had been over two years since my husband and I went away for the weekend without kids?  I can.  It sure felt like it.

My gracious parents came over for the weekend to watch the kids and away we went – Friday morning through Sunday night.  We chose Nashville, TN.  Close enough to drive too – far enough away…

Of course, I researched local craft breweries and locally-owned restaurants and we talked with friends about things to do.

We traveled through Louisville on the way down, stopping downtown for lunch.  We ate at the Bluegrass Brewing Company for lunch – mainly because I LOVE their Bourbon Barrel Stout beer.

Image

Realizing it was the start of a long weekend of eating out – WHICH I LOVE – I also knew it was a long weeend with not many healthy choices.  So, I chose to have the ultimate veggie sandwich.  It was a portobello mushroom, roasted red pepper and fried green tomato sandwich.  It was yummy.  So were the fries.

Then on to Nashville it was.  We had dinner at a local cafe where songwriters perform – The BlueBird Cafe – thanks to a friend’s suggestion.  We heard Arlos Smith sing the Rascal Flatts song he wrote “Mayberry“.  Needless to say – I was loving it.

But, again, dinner.  It was just a cafe.  So a club sandwich and fries.  I decided to order the veggie basket appetizer – $6 for a few raw carrot sticks, celery, cucumber and broccoli.

The next day was more of the same.  A trip through the Tennessee State Museum to see a John Mellencamp art display,  Below is one of his many portrait oil based paintings we saw on display.

Image

a visit to the Nashville Farmer’s Market (always a must for me – to include a trip to the local Farmer’s Market) and a visit to local breweries Yazoo and Jackalope.

So – enough already of my weekend away.   You don’t really want to hear every meal I ate or every place I went.  But, it’s crazy to think back on it.

The main option at meals was “You Want Fries With That”.

I worked hard to incorporate local and fresh – a trip to a farmer’s market, a veggie burger at lunch, fruit and yogurt on the free breakfast at the hotel.

Yet when I got home and wrote it down – not counting Fries as a veggie – I ate seven fruits and vegetables.  Not 7 a day – 7 over three days.  General accepted recommendations per day for moderately active adults is 5 per day.

What I learned:  Menus should read “You Want Fruit with That”

 
Leave a comment

Posted by on May 23, 2012 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

16 Dollars

It’s hard to explain the value of money to children.  

There is the obvious ‘if we do this, then we can’t do that’ model.  

There is the age old lesson of saving your slowly earned money for something you desperately want.  (I saved $92 to buy Atari!)

Image

What I’m more interested in is teaching myself the value of money as it relates to feeding my family.

Here are my three most recent versions of $16 worth of food:

1) I went out to lunch with my cousin.  I love local owned and new restaurants.  So, we went to Bru Burger Bar.  I ordered a sandwich and split an order of fries (which did not come with the burger) and water.  The fries were listed under the Sides and Appetizers to share.  They were a huge order with three housemade dipping sauces. The burger was good.  The dipping sauces GREAT!  After tax and tip, my part of the bill was just a bit over $16.

One meal for one person.

2) My husband and I like to go out for lunch one day a week together.  Last week, in celebration of Cinco de Mayo, we picked the local Mexican chain, El Rodeo.  We each had the lunch special, chicken fajitas, chips and salsa and water.  The portions were HUGE.  I ate about half my plate full and brought the rest home.  The bill was just under $16 with tax and tip.  Later in the weekend, we ate those leftovers on a few random tortillas.  

Two meals for two people.

3) Yesterday after kids’ sporting events, I made a quick trip to Kroger.  I wanted to grill out for dinner.  One kid had a friend over, so I was feeding 6 people.  I bought two pounds of ground hamburger, a box of macaroni and cheese, a few tomatoes for a salad and ice cream for dessert.  To that, I added items I already had at home: a bag of chips, a bag of frozen corn, one head of romaine lettuce, and pineapple.  The grocery store purchases totaled $10.  The items on hand – about $6.  Total – $16.  

One meal for six people.

So, the question becomes, what is the value (in food) of $16?  Is it a nice lunch with a friend at a new trendy restaurant and great conversation?  Is it time alone with your spouse and the creativity to stretch it to one more meal for two?  Is it a dinner at home that includes dessert?

Here’s what I learned:  it’s hard to define the value of $16 of food.  Help me by sharing your thoughts!


 
Leave a comment

Posted by on May 7, 2012 in Uncategorized

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

 
%d bloggers like this: